Home : Town Board > Town Board Minutes

Selected Town Board Minutes
Caucus Meeting Minutes
Jan 17, 2009

Caucus January 17, 2009 2:00 p.m.

Meeting Minutes

 

Chairperson Darryl Weber called the caucus to order at 2:00 p.m. on January 17, 2009.  Weber reminded residents to sign in to vote.  Weber thanked residents for coming out on a cold January day to take part in this event.  Due to Weber running for re-election of chairperson he requested that former Town Board Chair and current Dane County Supervisor Jerry Jensen chair the caucus.  Jensen read a poem about winter in Wisconsin.  He once again reminded people to sign in and explained the history of the caucus and what would occur in the voting process.  He thanked all the residents for coming out to participate in their local government.  There were 73 voters signed in to cast ballots.

 

Three tellers were assigned, Ruth Klahn, Carlene Bechen and Sheila Spears.  The first ballot would be for Town Board Chair and each voter was allowed to write one name on their ballot.  The following individuals were nominated:

           

            1.  Rick Andersen                             accepted the nomination

            2.  Darryl Weber                                accepted the nomination

            3.  Ron Outhouse                                 declined the nomination

            4.  Tim Fox                                         absent

            5.  Sheila Spear                                    declined the nomination

            6.  Wayne Ace                                     declined the nomination

            7.  Jim O’Brien                                     declined the nomination

            8.  Carlene Bechen                               declined the nomination

            9.  Michael Briggs                                 declined the nomination

           

The caucus tellers distributed another ballot and the voters were instructed to vote for one of following candidates for Board Chair, Rick Andersen, Darryl Weber or Tim Fox.  The votes were tabulated at follows:

           

            Rick Andersen                                      32 votes

            Darryl Weber                                       37 votes

            Tim Fox                                                 1 vote

 

By random selection the names will be placed on the ballot in the following order

            1.  Rick Andersen         4814 Oregon Trail, Oregon, WI 53575

            2.  Darryl Weber          1024 Tipperary Road, Oregon, WI 53575

 

The electors were asked to nominate a total of two candidates for Board Supervisor.  Ballots were distributed and collected by the tellers.  The following individuals were nominated.

           

             1.  Brad Smith                                   accepted the nomination

             2.  Michael Briggs                                declined the nomination

             3.  Chris Johnson                              accepted the nomination

             4.  Wayne Ace                                   accepted the nomination

 5.  Phil Van Kampen                           not eligible for nomination

             6.  Carlene Bechen                              declined the nomination

             7.  Shelia Spear                                   declined the nomination

             8.  Ted Rowley                                    declined the nomination

             9.  Bob Everson                                  declined the nomination

            10. Brian Duffin                                 absent

            11. Kevin Kox                                    accepted the nomination  

            12. Sam Stuessy                                 absent

            13. Jim O’Brien                                    declined the nomination

            14. Rick Bechen                                   declined the nomination

            15. Chuck Stearns                                declined the nomination

            16. Darryl Weber                                 declined the nomination

            17. Bob Kujawa                                  absent

            18. Arlen Christensen                           declined the nomination  

            19. Ruben Kaiser                                 declined the nomination

            20. Dave Weiman                                 declined the nomination

            21. Lee Christensen                              declined the nomination

            22. LeRoy Kluever                               declined the nomination

            23. Sharon Outhouse Christensen         declined the nomination

            24. Tim Fox                                         declined the nomination

            25. Marty Pulver                                  declined the nomination

 

There were more than four nominees as a result a vote was necessary to reduce the number of candidates.  Ballots were distributed to the residents by the tellers and Acting Chair Jensen instructed electors to vote for two candidates.  The votes were tabulated as follows:                    

                        1.  Brad Smith                          32 votes

                        2.  Chris Johnson                      32 votes

                        3.  Wayne Ace                         28 votes

                        4.  Kevin Kox                          21 votes

                        5.  Brian Duffin                         12 votes

                        6.  Sam Stuessy                          8 votes

                        7.  Bob Kujawa                          2 votes

 

The top four receiving the most ballots for Town Board Supervisor will be placed on the ballot in the following random order drawn by former Clerk Ruth Klahn. 

 

                        1.  Brad Smith              5597 Netherwood Rd. Oregon,WI 53575

                        2.  Wayne Ace             1219 County Rd. D Oregon, WI 53575

                        3.  Kevin Kox              1550 Woodvale Dr. Oregon, WI 53575

                        4.  Chris Johnson          541 Union Rd. Brooklyn, WI 53521

 

Ballots for the nomination for the office of Assessor were distributed.  With the following individuals nominated:

           

            1.  Andy Blomstrom                 accepted the nomination

            2.  Kevin Kox                          declined the nomination

            3.  Phil Van Kampen                declined the nomination

            4.  Jerry Jensen                        declined the nomination

 

Motion was made by Karen Everson seconded by Michael Briggs to accept the nomination of Andy Blomstrom for the position of Assessor as the ballot choice.  Motion carries.

           

Ballots were distributed by the tellers for the position of Treasurer.  Acting Chair Jensen instructed residents to nominate one candidate for the position. The following individuals were nominated for the office of Treasurer:

 

            1.  Rhonda Christensen LaFlash                   accepted the nomination

            2.Sharon Christensen                                       declined the nomination

            3.  Ruben Kaiser                                              declined the nomination

            4.  Janine Jensen                                               declined the nomination

 

Motion made by Andy Blomstrom and seconded by Karen Everson to accept the nomination of Rhonda Christensen LaFlash for the position of Treasurer as the ballot choice.  Motion carries. 

 

Ballots were distributed by the tellers for the position of Constable.  Acting Chair Jensen instructed residents to nominate one candidate for the position.  The following individuals were nominated for the position of Constable:

 

1.      Gary Wackett                              accepted the nomination

2.      Karen Everson                               declined the nomination

3.      Brad Smith                                    declined the nomination

4.      Bob Chrostowski                           declined the nomination

5.      Dennis LaFlash                               declined the nomination

6.      Kurt Maher                                  absent

7.      Steve Root                                   absent

8.      Bob Everson                                  declined the nomination

9.      Ron Outhouse                                declined the nomination

           10.  Ralph Maher                                  declined the nomination

           11.  Ed Landerud                                  declined the nomination

           12.  Ray Herfel                                      declined the nomination

           13.  Ruben Kaiser                                 declined the nomination

           14.  Charles Loeffelholz                         declined the nomination

 

There were more than two nominees as a result a vote was necessary to reduce the number of candidates.  Ballots were distributed to the residents by the tellers and Acting Chair Jensen instructed electors to vote for one candidate for the position of Constable.  The votes were tabulated as follows:                 

             

1.      Gary Wackett                     47 votes

2.      Steve Root                           5 votes

3.      Kurt Maher                        15 votes

 

The ballot order for the two highest recipients of votes were as follows:

           

                        1.  Gary Wackett          930 Harding St. Oregon,WI  53575

                        2.  Kurt Maher             1304 County Highway D. Oregon, WI 53575

 

Motion made by Janine Jensen and seconded by Sheila Spear to adjourn the Town of Oregon Caucus at 3:15 p.m.  Motion carries.

 

Respectfully Submitted, 

 

 

Denise R. Arnold

Clerk



Archive View all from: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004